Pri izolaciji pogosto več pozornosti namenimo toplotni izolaciji kot pa zvočni, saj se močno osredotočamo tudi na ogrevalne sisteme in druge rešitve za vzpostavitev prijetno toplega bivalnega okolja. Pomanjkljiva izolacija zvoka ne pride toliko do neposrednega izraza, poleg tega lahko zvok nekoliko lažje toleriramo kot hud mraz. A vseeno je seveda pametno pomisliti na vse vrste izolacije, tudi na zvočno – pogosto se ta izdela kar hkratno s toplotno, kar je še dodaten plus, da ne omenjamo drugih ugodnosti, ki jih ponujajo suhomontažna dela na tem področju.

Zvočna izolacija v prvi vrsti skrbi za zaščito bivalnih prostorov pred vdorom motečih zvokov iz okolja. Takšna izolacija je vsekakor nepogrešljiva v praktično vsakem stanovanjskem objektu, posebej pa v tistih stanovanjih, ki se nahajajo v bližini cest, železnice, letališča in drugih virov stalnega hrupa. Drugače kot z dobro izolacijo v takšnih primerih sploh ne moremo poskrbeti za trden spanec in mirno bivanje v stanovanju!

Na drugi strani pa zvočna izolacija izolira tudi zvok, ki bi se sicer prebil iz notranjosti stanovanja v okolje. To je še posebej pomembno, če imamo sosede, ki bi se utegnili pritoževati nad raznoraznim hrupom iz stanovanja. Seveda moramo na izolacijo pomisliti tudi v primeru, da načrtujemo v stanovanju izvajati kakšne posebej glasne aktivnosti, na primer če imamo hišni kino ali druge multimedijske prostore. Tudi sicer je dobro, da stanovanjske prostore dobro izoliramo, saj verjetno nočemo, da se po celi hiši sliši vsak premik.

Izdelava zvočne izolacije

Na srečo je izolacijo dokaj enostavno izdelati. Za to poskrbijo kar suhomontažna dela, s katerimi lahko hkrati uredimo še toplotno izolacijo. Najbolje je sicer takšne posege predvideti že pri gradnji ali pri večjih prenovah objekta, so pa suhomontažna dela hitro in enostavno izvedljiva tudi v končanih prostorih. Izdela se nova plast stene, v medzidni prostor pa se doda izolacijski material – cel postopek je hiter, enostaven in cenovno ugoden, končni rezultat pa učinkovit.